تاريخ به روز رساني: 1396/2/6     

   اعلام وضعیت راه های امروز استان

   اخبار مهم

   ورود اعضاء

نام کاربری
کلمه عبور
 
  کاربر جديد
 کلمه عبورم را فراموش کرده ام
 
جلسه شوراي مسكن به رياست استاندار زنجان برگزار شد

27 آبان 1395 0:0
جلسه شوراي مسكن به رياست استاندار زنجان ،مديركل راه و شهرسازي استان ، معاون امور عمراني استانداري ،مديركل دفتر فني وديگر اعضاي اين شورادر محل استانداري برگزار شد

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری در جلسه شورای مسکن استان، اظهار کرد: معتقدم که دولت نباید خود راساً در بحث مسکن وارد می‌شد و باید این مقوله را به بخش خصوصی واگذار می‌کرد؛ هر چند در سال‌های گذشته طرح مسکن مهر در کشور مطرح و وارد فاز اجرایی شد و تاکنون نیز این پروژه در حال اجرا است.

وی تصریح‌کرد: وزارت راه و شهرسازی و دست‌اندرکاران مسکن مهر استان زنجان پروژه‌های مورد نظر را تا به اینجا خوب پیش برده‌اند و استان زنجان از نظر پیشرفت در کار جزو استان‌های برتر است و علاوه بر آن نیز در بخش کیفیت اجرایی کار نیز جزو استان‌هایی است که وضعیت خوبی دارد.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه بهتر است اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان به قولی که در هفته دولت برای پایان کار مسکن‌های مهر در استان داده بود، عمل کرده و تا پایان سال‌جاری پرونده مسکن مهر بسته شود، افزود: پایان کار مسکن‌های مهر به معنای این نیست که ارائه خدماتی از قبیل ساخت مدرسه، مسیرهای دسترسی، مراکز بهداشتی و انتظامی در این بخش‌ها به پایان برسد، زیرا در بحث ارائه خدمات تاکنون اقدام مناسبی در این بخش‌ها نشده است.

درویش‌امیری با اشاره به اینکه محوریت اجرایی شدن مسکن‌های مهر همچنان با وزارت راه و شهرسازی و ادارات کل این وزارت‌خانه در استان‌ها است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در ساخت مسکن‌های مهر در استان بخش‌های خدماتی برای ساکنان این بخش‌ها پیش‌بینی نشده بوده ولی باید در یک تلاش جمعی به دنبال مرتفع کردن این مشکلات باشیم.

استاندار زنجان یادآور شد: عملکرد بانک‌های استان در بخش مسکن روستایی وضعیت متوسطی داشته و تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد و بر اساس آنچه که در گزارش بانک مسکن در هفت سال گذشته در رابطه با وام‌های حمایتی ارائه شده، در استان 790 میلیارد تومان وام حمایتی پرداخت شده است که هر ساله تقریبا 119 میلیارد تومان وام حمایتی به متقاضیان ارائه شده است و در نیمه اول امسال 100 میلیارد و 800 میلیون تومان تسهیلات وام مسکن پرداخت شده که نسبت به سال گذشته 18.5 درصد افزایش یافته است.

در ادامه این جلسه، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان گفت: استان زنجان عملکرد مناسبی در بخش مسکن مهر داشته است ولی قرار بر این بود که پروژه مسکن مهر تا پایان خرداد ماه سال‌جاری تمام شود ولی به دلیل مسائل و مشکلات پیش آمده قرار بر این شد که اتمام کار عمرانی پروزه‌های مسکن مهر استان تا آخر فصل پاییز باشد.

جواد رحمتی با اشاره به پروژه مسکن مهر آسمان آبی، خاطرنشان کرد: مشکلی که پروژه آسمان آبی دارد بیشتر بحث تامین منابع مالی است. همچنین همه پروژه‌های مسکن مهر در استان یا تمام شده و یا در حال اتمام است ولی این پروژه همچنان مشکل دارد.

وی با اشاره به ساخت مدارس در شهرک‌هایی که مسکن مهر در آن‌ وجود دارد، خاطرنشان کرد: در این مناطق کمبود مدرسه داریم و دانش‌آموزان از مدارس شهرک‌های اطراف و یا مدارسی که در مرکز شهر هستند استفاده می‌کنند، در حالی ‌که مقرر بود به تعداد مساجد ساخته شده مدرسه نیز ساخته شود که فقط سه مدرسه ساخته شده و دو مدرسه در حال احداث است. ساخت مدرسه جزو تعهدات اداره‌کل راه و شهرسازی است و نباید ساخت مدارس مشروط شود.

این مسئول ادامه داد: طبق ماده 18 آموزش و پرورش بخشی که بیش از 200 واحد مسکونی بسازد باید یک مدرسه نیز احداث کند و از آنجایی که دولت‌ها متولی ساخت مسکن مهر هستند، در ساخت مدارس باید از توان سازمان ملی زمین و مسکن نیز استفاده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان نیز گفت: برنامه مسکن مهر استان برای بخش‌هایی که جمعیت بالای 25 هزار نفر دارند، 28 هزار و 12 واحد است که از این تعدد 24 هزار و 532 واحد در سال گذشته افتتاح شده و برای سال‌جاری نیز برنامه سه‌هزار و 570 واحد وجود دارد که یک‌هزار و 312 واحد از برنامه مسکن مهر استان تا شهریورماه افتتاح شده و باقی‌مانده هزار و 650 واحد تفاهم‌نامه دولتی و 608 واحد خود مالکی است.

کلیم‌الله وثوقی با اشاره به خدمات روبنایی که شامل مسجد، مدرسه و کلانتری است، خاطرنشان کرد: در بخش‌هایی که مسکن مهر وجود دارد تا‌کنون دو مدرسه احداث شده و یک باب مدرسه نیز در دست احداث است و علاوه ‌بر آن 3 کلانتری و 11 مسجد نیز احداث شده است.

در ادامه این جلسه، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان اظهار کرد: از جمله وظایف این بنیاد در بخش مسکن شهری در خصوص اختصاص زمین، منابع مالی و تسهیلات بانکی، بنیاد مسکن نسبت به احداث 276 واحد مسکونی در سطح شهرستاهای استان اقدام کند و در بخش مسکن روستایی پیگیری جذب تسهیلات 180 میلیون ریالی برای دو هزار و 300 واحد و پیگیری جذب تسهیلات 200 میلیون ریالی برای 900 واحد است.

سجاد صنعتی‌منفرد با اشاره به بازسازی و مسکن روستایی خاطرنشان کرد: واگذاری تسهیلات مقاوم‌سازی در قالب طرح ویژه به‌سازی مسکن روستایی، بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سوانح طبیعی، واگذاری تسهیلات قرض‌الحسنه تعمیر مسکن روستایی، بیمه واحدهای مسکونی روستایی از جمله اقدامات این بخش در حوزه بازسازی و مسکن روستایی است.

وی تصریح کرد: در هفت شهرستان استان زنجان در مجموع 825 هزار و 435 واحد مسکونی روستایی وجود دارد که از این تعداد 32 هزار و 707 واحد غیر مقاوم و 11 هزار و 549 واحد تا سال 1384 مقاوم‌سازی شده‌اند و واحدهایی که در طرح به‌سازی مقاوم‌سازی شده‌اند 38 هزار و 179 واحد است که 6 درصد واحدهای مسکونی روستایی در استان مقاوم‌سازی شده‌اند.

این مسئول با اشاره به تفاهم‌نامه احداث واحد مسکونی روستایی برای خانواده‌های دارای دو معلول، خاطرنشان ‌کرد: این تفاهم بین بنیاد مسکن و اداره‌کل بهزیستی است و در استان 69 سهمیه برای خانوارهای دارای دو عضو معلول وجود دارد که بیش از میزان لازم به عبارتی 81 خانوار به بانک‌ها معرفی شده‌اند و سهمیه سایر مددجویان تحت پوشش نیز 281 مورد است که 505 واحد به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

در ادامه این جلسه، معاون بانک مسکن شعب استان زنجان گفت: مجموع تسهیلات اعطایی مدیریت شعب بانک مسکن استان زنجان در بخش مسکن مهر در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت منتهی به 25 آبان امسال 25 هزار و 538 متقاضی به میزان 5 میلیون و 921 هزار و 468 ریال بوده و در شهرهایی که جمعیتی کمتر از 25 هزار نفر جمعیت دارند نیز به 3 هزار و 971 متقاضی وام اعطا شده است که این میزان 816 هزار و 614 میلیون ریال است.

یونس احمدی ادامه داد: مجموع تسهیلات طرح‌های نوسازی و بهسازی مسکن روستایی از محل خط اعتباری مهر در استان 9 هزار 495 متقاضی وام اعطا شده که 926 هزار و 500 میلیون ریال اعتبار داشته است.

خبرنگار: 28020

انتهاي پیام

 


چاپ | ارسال به دیگران
 معرفي اداره راه و شهرسازی
 مصوبات کمسیون ماده 5 شهر زنجان
 مديريت فني و اجرايي
 مديريت شهرسازي و معماري
 مديريت ساخت و توسعه راه ها
 مدیریت مسکن و ساختمان
 مديريت املاك و حقوقي
 اداره مديريت بحران و پدافند غير عامل
 اداره عمران و بهسازي شهري
 حقوق شهروندی
 فرآيندهاي انجام كار در اداره كل
 فرم ها
 اخبار
 لیست پیشخوان دولت
 ستاد اقامه نماز اداره کل
 عفاف و حجاب
 پايگاه مقاومت بسيج اداره كل
 برقراري ارتباط
 عملكرد دبيرخانه كمسيون ماده 5
 

   نظر سنجي

به نظرشما تاثير رعايت علائم ايمني دركاهش تصادفات چه قدرمي باشد؟
ZanjanRah.ir (c) 2007-2008.    Email: info@ZanjanRah.ir